26
sty

Trendy desginu 2020 – nowa era w projektowaniu wnętrzu

Przez ostatnie lata główną tendencją w dekorowaniu naszych domów był minimalizm oraz skupienie się na prostocie. Prym w projektowaniu wiódł chłodny styl skandynawski oraz bardziej industrialny loftowy. One zdominowały na kilka sezonów przebłyskujące się gdzieś pomiędzy inne konwencję. Jednak już w 2019 r. do aranżacji zostały „przemycane” bardziej wyraziste wzory, faktury oraz kolory. Tendencje zaczęły się ze sobą miksować i ewoluować. Dziś możemy z pewnością stwierdzić, że rok 2020 będzie rokiem przełomowym w projektowaniu wnętrz. Nie znajdziemy tutaj szarości na ścianach, białych mebli, czy jasnego drewna na podłogach. Nie musimy już się ograniczać w łączeniu ze sobą materiałów wykończeniowych, wzorów oraz kolorów na ścianach, czy  meblach.  Stonowane dotychczas wnętrza ustępują miejsca bardziej charakterystycznym i żywym pomieszczeniom. Naszym zdaniem wpływ na zmieniające się trendy designu ma również fakt, że dziś każdy z nas chce wyrazić swoją osobowość, indywidualność także we wnętrzach w których mieszka. Obecnie na rok 2020 możemy wyróżnić, aż 10 tendencji, które będą najbardziej wyraziste w aranżacji wnętrz:

  • VERTICAL GARDENS – ściany pokryte mchem lub roślinami / green decor / są jedną z większych tendencji tego roku. Tego typu instalacje nawiązują do naturalnego środowiska człowieka oraz jego duchowości. Pojawiały się już wcześniej, ale głównie w przestrzeniach użyteczności publicznej. Teraz zieleń będzie królować we wnętrzach domowych. Dzięki temu pomieszczenia stają się interesujące oraz wprowadzą atmosferę relaxu i odprężenia.
  • BLACK is the new white! – kolor biały został wyparty przez swojego przeciwnika. Czarny stał się bazą do wykończenia wnętrz. Pojawia się zarówno na ścianach ale także na meblach, czy innych dodatkach typu bateria do zlewu, uchwyty do mebli, czy lampy. Nadaję on charakter wnętrzu oraz świetnie łączy się z innymi materiałami, jak drewno, czy szkło. Głównym połączeniem kolorystycznym roku 2020 będzie także łączenie czerni z bielą.
  • HUMBLE MATERIALS – przedmioty i materiały wykonane z juty, terakoty, bambusa są hitem, który nieśmiało wchodził na rynek w ubiegłym roku. Ponowne ich odkrycie zaowocowało powstaniem stylu THE WABI-SABI. Naturalne materiały ocieplają wnętrze i wprowadzają harmonie do pomieszczenia. Świetną bazą do tego typu aranżacji jest kolor biały na ścianach w połączeniu z drewnem na podłodze. Inspirując się tym stylem możemy

we wnętrzach bawić się dodatkami i miksować je z innymi stylami.

  • 3D WALL – ściany 3D pojawiły się w ostatnich sezonach przede wszystkim w łazienkach (w formie płytek o rożnych kształtach, czy grubościach). W tym roku zabudowanie ścian 3d będzie występowało w pomieszczeniach mniej oczywistych, jak salon, czy sypialna. Hitem stały się ścianki z drewna, które można z łatwością formować w różnego rodzaju kształty.
  • CLASSIC BLUE PANTONE – na liście wybranych trendów 2020 nie można zapomnieć o wybranym w tym roku kolorze PANTONE 19-4052 CLASSIC BLUE. Został on uznany za ponadczasowy kolor niebieski, który jest utożsamiany ze spokojem, odprężeniem i relaxem. Świetnie komponuję się z innymi teksturami, jak drewno, metal, szkło, czy złoto. Będzie go pełno we wnętrach zarówno, jako kolor na ścianach, sofach, szafkach kuchennych, czy nawet drzwiach. Z łatwością ten odcień niebieskiego można „przemycić” do wnętrz również za pomocą dodatków typu dywan, poduszki,czy zasłony.
  • MARBLE – marmur od zawsze był szlachetnym materiałem, który nadawał charakter oraz elegancję wnętrzu. W ubiegłych sezonach nieśmiało coraz częściej pojawiał się w formie blatów kuchennych, płytek łazienkowych czy dodatków typu stoliki kawowe. W tym roku zdominuję on okładziny ścienne, które będą widoczne w salonach, czy jadalniach. Marmur we wszystkich odcieniach bardzo dobrze łączy się z ponadczasowym drewnem. Nie zabraknie go również w dodatkach takich, jak wazony, zegary, czy wielkie misy.
  • CURVES + ORGANIC SHAPE – owalne kształty sof, stolików, czy ław oraz większe rozmiary kanap to nowość, która pojawia się na rynku wnętrzarskim. Dość nieoczekiwany trend z lat 80 jest przełamaniem idealnych kształtów i prostych, czasami dość sztywnych form. Ten trend nawiązuje do opływowych elementów występujących w przyrodzie.
  • BIOPHILIA – po ang. „love of life or living system” trend związany przede wszystkim z naturą polega na odtworzeniu wewnątrz pomieszczenia środowiska przyrodniczego z zewnątrz. Będąc we wnętrzu można odnieść wrażenie, że znajdujemy się w środku lasu, czy dżungli poprzez odpowiednie zaaranżowanie miejsca i odgłosy ptaków, czy innych zwierząt.

Stworzenie wrażenie bliskości z naturą ma wpływ na kreatywność oraz produktywność człowieka. Ta tendencja będzie głownie występowała w przestrzeniach publicznych oraz miejscach takich, jak spa, czy hotele.

  • VELVET + CORDUROY –  nurtem, który jest kontynuowany z poprzednich sezonów to przede wszystkim VELVET występujący na obiciach mebli. Ten materiał wprowadza we wnętrzu dozę elegancji oraz pięknie łączy się z innymi fakturami. Natomiast drugim głównym materiałem obiciowym w roku 2020  będzie dawno nie widziany SZTRUKS.

Oba z nich będziemy podziwiać w formie dużych narożników, czy sof oraz dodatków, jak poduszki, czy zasłony.

  • MATTE FINISHES – prym w najbliższym czasie będą wiodły matowe wykończenia. Dotyczy to  zarówno mebli, szafek kuchennych,czy dodatków we wnętrzach.  Wszelkie chromy, błyszczące fronty, uchwyty, klamki idą w odstawkę. Matowe elementy będą nadawać wnętrzu elegancki i spójny charakter.

            Podsumowując wymienione wyżej trendy designu na rok 2020 śmiało można stwierdzić, że są one intrygujące i powiewają świeżością. Dzięki miksowaniu ich ze sobą można stworzyć naprawdę ciekawe i indywidualne wnętrze. Bardzo cieszy nas fakt, że w nadchodzących sezonach materiały do wykończenia oraz meble stawiają na odwagę i przełamanie minimalizmu, który dominował przez jakiś czas we wnętrzach. Czas na łączenie ze sobą odważnych kolorów, wyrazistych tekstur i nieobalanych faktur. Same wychodzimy z założenia, że miejsca, w których najczęściej przebywamy, czyli nasze domy, powinny odzwierciedlać nasze indywidualne osobowości. Na pewno przedstawione wyżej trendy dają więcej możliwości do kreacji  interesujących wnętrz.